а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гние

гнијат; гниј, гнијте; гниев, гниеја; гниел; гниен; гниејќи; гнив, гни, гнија; гнил
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 7643
1. Се распаѓа под дејство на микроорганизми, обично во влажна средина; се расипува.
Англиски: rot Албански: kalbet
Примери:
Мирисаше на испаѓани муренки што гнијат.
2. Пропаѓа морално и физички.
Англиски: decay Албански: shkatërrohem
Употреба: Преносно значење
Примери:
Полека гниеше од тешкиот живот.
3. Живее во тешки услови, обично во затвор.
Англиски: suffer Албански: vuan
Примери:
Сега ќе гнијат по затворите.
Изведенки
гниење ср.
глаг. им.