а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гнидоса

гнидосаат
Вид збор: Глагол, свршен
Се наполни со гниди.
Примери:
На летување се гнидосаа.
Изведенки
гнидосува несв.
гнидосуваат