а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гнида

мн. гниди
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 13476
1. Јајце од вошка.
Англиски: nit Албански: thëni, thërrijë
Употреба: Зоологија
Примери:
Во косата и светкаа гнидите.
2. никаквец, ништожник
Англиски: rascal Албански: viran, kopuk
Употреба: Пејоратив
Примери:
Каде беше досега, ти, гнидо проклета?