а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гнездо

мн. гнезда
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 2018
1. Живеалиште на птици обично на дрво.
Англиски: nest Албански: strofull
Примери:
Сламка по сламка, пердувче по пердувче, дури земја со клунот пренесува, само гнездото да му биде поцврсто и потопло.
2. Место, средиште на некаква дејност.
Англиски: nest Албански: fole
Употреба: Преносно значење
Примери:
ајдучко гнездо
арамиско гнездо
3. Место, добро засолнето, од каде што пукаат војници.
Англиски: nest Албански: fole
Употреба: Воен термин
Примери:
митралеско гнездо
Изведенки
гнезденце ср.
мн. гнезденца
дем.