а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гнезди

се, се гнездат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 22080
Прави гнездо.
Англиски: nest
Примери:
Птиците се гнездеа на дрвото.
Изведенки
гнездење ср.
глаг. им.