а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гнездест

гнездестиот
Вид збор: Придавка
Што е во вид на гнездо.
Примери:
гнездести дупки
Волуменот на цевчести, леќести и гнездести облици на рудни тела се пресметува како волумен на конус.