а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гневлив

гневливиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 44482
Што често се разгневува, што е склон кон гнев.
Англиски: angry
Примери:
Газдата беше гневлив и често им правеше непријатности на вработените.
Изведенки
гневливост ж.