а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гневи

гневат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 34289
1. лути, разгневува
Англиски: anger Албански: hidhëroj
Примери:
Неговото однесување многу го гневеше.
2. (се гневи) Се лути, се разгневува.
Албански: hidhërohem, mllefosem
Примери:
Се гневеше кога наидуваше на неправди.
Изведенки
гневење ср.