а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гневен

гневниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 8537
Што е исполнет со гнев, што чувствува гнев кон некого.
Англиски: angry
Примери:
Беше гневен на сите.
Изведенки
1. гневно прил.
Пример: Зборуваше гневно.
2. гневност ж.