а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гнасотија

мн. гнасотии
Вид збор: Именка, женски род
гнасотилак
Примери:
Топлината која природата ја шири се губи во чадот и гнасотијата на градските улици.
На дваесетгодишна возраст ја согледал грешноста и гнасотијата на светот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи