а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гнасота

мн. гнасоти
Вид збор: Именка, женски род
1. гнаса, гнасотија
Англиски: revulsion Албански: ndytësi
2. подлост
Англиски: meanness Албански: poshtërsi
Употреба: Преносно значење
Примери:
Подготвен е на секакви гнасоти само да успее.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи