а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гнасник

мн. гнасници
Вид збор: Именка, машки род
1. Нечист, валкан човек.
Албански: i papastër, i pist
Примери:
Во таа куќа сите беа гнасници.
2. Злобен човек, никаквец.
Англиски: rascal Албански: njeri i keq, i poshtër
Примери:
Гнасникот нареди да им се отсечат главите.
Изведенки
гнасница ж.
мн. гнасници
FlexiMac
 менување на македонски глаголи