а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гнасло

мн. гнасловци
Вид збор: Именка, машки род
1. Човек што се гнаси од јадење и сл.
Албански: njeri që gërditet nga haja
Употреба: Разговорно
Примери:
Што и да му дадеш, каков гнасло е, пак нема да јаде.
2. гнасник
Англиски: dirty fellow Албански: i papastër
Употреба: Разговорно
Примери:
Оди измиј се, види каков гнасло си!
Изведенки
гнасла ж.
мн. гнасли
FlexiMac
 менување на македонски глаголи