а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гнасен

гнасни
Вид збор: Придавка
1. Што е нечист, валкан.
Англиски: disgusting
Примери:
Гнасна облека.
2. Што е одвратен, гаден.
Англиски: repulsive
Примери:
Гнасен човек.
3. Што е злобен, лош.
Англиски: revolting
Примери:
Гнасна постапка.
Изведенки
гнасно прил.
одвратно
Пример: Се однесуваше гнасно.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи