а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гнаса

мн. гнаси
Вид збор: Именка, женски род
1. нечистотија
Англиски: dirt Албански: papastërti
Примери:
Исчисти ја таа гнаса по куќата!
2. Гнасен, одвратен, гаден човек.
Англиски: pig Албански: egërsirë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Нема поголеми гнаси од тие бездомници.
3. Злобен човек, никаквец.
Англиски: scoundrel Албански: egërsirë
Примери:
Се однесува како вистинска гнаса од човек.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи