а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гмечи

гмечат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. притиска, стега, стиска
Англиски: squeeze Албански: shtrydh, zhvat
Примери:
Татко долго ја гмечеше цигарата меѓу прстите.
2. угнетува, поробува, мачи
Англиски: suppress Албански: shtyp, ndrydh
Употреба: Преносно значење
Примери:
Сѐ уште ме гмечеше со својата сила.
Изведенки
гмечење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи