а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

глушина

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
1. Тревесто растение што расте по нивите како плевел.
Латински: Vicia varia Англиски: winter vetch Албански: grashinë
Употреба: Ботаника
2. Нива обрасната со плевел.
Албански: grashinë, barojë
Употреба: Земјоделство
FlexiMac
 менување на македонски глаголи