а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

глутница

мн. глутници
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 5537
1. Група животни, обично волци, што се движат и напаѓаат заедно.
Англиски: pack Албански: tufë, zogori
Употреба: Зоологија
Примери:
Беше тоа една постојана глутница волци, што се волчеше и живееше тука.
2. Група луѓе што напаѓаат некого.
Англиски: mob Албански: turmë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Педесетгодишен поручник, со избледени еполети, предводник на човечка глутница.
Изведенки
глутнички прид.
глутничкиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК