а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

глупав

глупави
Вид збор: Придавка
Ранг: 1714
1. Што има ограничени умствени способности, заостанат.
Англиски: stupid
Примери:
Беше многу убав, ама глупав како брат му.
2. Што е бесмислен.
Англиски: senseless
Примери:
Што глупави желби, боже, имаме!
Изведенки
1. глупаво прил.
Пример: Се однесуваше глупаво во новонастанатата ситуација.
2. глупавост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК