а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

глуми

глумат
Вид збор: Глагол, несвршен
Игра, претставува, доловува некаков лик во претстава, филм и сл.
Англиски: act
Употреба: Сцена
Примери:
Во претставата глумеше лик на разочаран човек.
Изведенки
глумење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи