а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

глумец

мн. глумци
Вид збор: Именка, машки род
Човек чиешто занимање е да игра, да глуми во театар, филм и сл.
Англиски: actor
Употреба: Сцена
Примери:
Тој беше најталентираниот глумец во театарот.
Изведенки
1. глумица ж.
мн. глумици
2. глумчиште ср.
мн. глумчишта
аугм.
Пример: Некни ова глумчиште не можеше да одбегне неговата смрт да не стане вест.
3. глумечки прид.
глумечкиот
Пример: глумечко искуство, глумечка вештина
FlexiMac
 менување на македонски глаголи