а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

глума

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
1. Драмска уметност, актерска игра.
Англиски: acting Албански: aktrim
Употреба: Сцена
Примери:
Со нејзината глума вистински го долови ликот што го играше.
2. преправање, лицемерство
Англиски: acting Албански: aktrim, hipokrizi
Употреба: Преносно значење
Примери:
Таа не го чувствуваше тоа вистински, тоа беше само глума.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи