а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

глужд

мн. глуждови
Вид збор: Именка, машки род
1. Зглоб кој ги спојува стапалото и потколеничната коска.
Англиски: ankle Албански: nyjë e këmbës
Употреба: Медицина
Примери:
Си го искриви глуждот на темниот пат.
2. Тркалезен дел на дрво на место каде што израснала гранка, јазол.
Употреба: Ботаника
Примери:
Цела ноќ во огништето гореше стебло со глуждови на него.
Изрази
Срцето му се врзало во глужд.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи