а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

глувче

мн. глувчиња
Вид збор: Именка, среден род
1. глушец
Англиски: mouse Албански: mi
Употреба: Деминутив , Зоологија
2. Периферен уред за интеракција со компјутерот.
Англиски: mouse Албански: maus, mi
Употреба: Информатика
Примери:
безжично глувче
FlexiMac
 менување на македонски глаголи