а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

глувчарник

мн. глувчарници
Вид збор: Именка, машки род
1. Легло на глувци.
Албански: strofful miu
Примери:
Домаќинката го пронајде глувчарникот.
2. Направа за фаќање глувци.
Англиски: mousetrap Албански: kapse për mijë
FlexiMac
 менување на македонски глаголи