а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

глувчарапче

мн. глувчарапчиња
Вид збор: Именка, среден род
Птица пејачка со мал раст.
Латински: Troglodytes troglodytes Англиски: wren
Употреба: Зоологија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи