а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

глувонем

глувонеми
Вид збор: Придавка
Човек што не слуша и не зборува, односно што е лишен од слухот и од способноста за говор.
Англиски: deaf-mute
Употреба: Медицина
Примери:
Беше мошне убава, но глувонема.
Изведенки
глувонемост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи