а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

глувее

глувеат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Станува глув, го губи слухот.
Англиски: deafen
Примери:
Старецот сѐ повеќе глувееше.
Изведенки
глувеење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи