а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

глуварче

мн. глуварчиња
Вид збор: Именка, среден род
Растение со долга дршка, со жолти цветови кои се претвораат во пуфка составена од ситни семиња што ги разнесува ветрот.
Латински: Taraxacum officinale Англиски: dandelion Албански: luleradhiqe
Употреба: Ботаника
FlexiMac
 менување на македонски глаголи