а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

глочка

глочкаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 14306
За око - боцка, пече поради глотка.
Англиски: hurt
Употреба: Медицина
Примери:
Окото ме глочка.
Изведенки
глочкање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК