а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

глотеж

мн. глотежи
Вид збор: Именка, машки род
1. Што е нечисто, загадено.
Англиски: impurity Албански: papastërti
2. Нечистотија во житото.
Англиски: impurity Албански: ndotje
Употреба: Земјоделство
Примери:
Откако го издува класот, со растреперени прсти го чистеше глотежот .
FlexiMac
 менување на македонски глаголи