а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

глоса

мн. глоси
Вид збор: Именка, женски род
1. појаснувачка забелешка
Англиски: gloss Албански: glos, sqarim
Употреба: Литература
2. Краток полемички коментар во јавен медиум за актуелно случување.
Англиски: commentary Албански: komentar
Употреба: Литература
FlexiMac
 менување на македонски глаголи