а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

глорификатор

мн. глорификатори
Вид збор: Именка, машки род
Човек што глорификува некого.
Примери:
Тој се јавува како глорификатор на патријархалниот ред и морал.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи