а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гломазен

гломазни
Вид збор: Придавка
Тежок за носење, подигнување или за движење.
Англиски: unwieldy
Употреба: Дијалектен збор
Изведенки
1. гломазно прил.
2. гломазност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи