а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

глода

глодаат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Гризе, нагризува, кине со заби нешто тврдо.
Англиски: gnaw Албански: gërmis
Примери:
Глувците глодаа по таванот.
2. Вознемирува, измачува некакво чувство или мисла.
Англиски: pester Албански: merakos
Употреба: Преносно значење
Примери:
Чемер ме глода.
3. (се глода) се караат, се измачуваат
Англиски: quarrel Албански: grinden
Употреба: Преносно значење
Примери:
Жените во таков ден престануваа да се глодаат една со друга.
Изведенки
глодање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи