а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

глодалка

мн. глодалки
Вид збор: Именка, женски род
Машина за глодање.
Англиски: milling machine
Употреба: Технологија
Примери:
глодалка дизајнирана за катници
Прстенестите глодалки со гел се специјално дизајнирани за масажа и ладење на непцата на бебето во текот на деликатниот период на вадење на запчињата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи