а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

глог

мн. глогови
Вид збор: Именка, машки род
Шумско овошно дрво со трње и со месести црвени плодови.
Латински: Crataegus Англиски: Hawthorn Албански: murriz
Употреба: Ботаника
Примери:
Меѓу глоговите и шиповите се тегнеше широкиот коњски пат.
Изведенки
глокче ср.
мн. глокчиња
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи