а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

глогов

Види и: глог (м.)
глоговиот
Вид збор: Придавка
Што потекнува од глог, што му припаѓа на глог.
Англиски: thorn Албански: murrizi
Употреба: Ботаника
Примери:
глогово гранче
глогови плодови
FlexiMac
 менување на македонски глаголи