а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

глоговица

Види и: глог (м.)
мн. глоговици
Вид збор: Именка, женски род
Глогов стап.
Албански: shkop murrizi
Употреба: Ботаника
FlexiMac
 менување на македонски глаголи