а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

глоговец

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Вид пеперуга, во фаза на гасеница ги напаѓа јаболкото, крушата, сливата, а од шумските дрвја само глогот.
Латински: Aporia crataegi L Англиски: Black-veined White
Употреба: Зоологија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи