а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

глогинка

мн. глогинки
Вид збор: Именка, женски род
Плод на глог.
Англиски: Hawthorn Албански: murriz
Употреба: Ботаника
Примери:
Отиде да си касне уште некоја останата зрела глогинка.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи