а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

глоб

мн. глобови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 24837
очна длапка
Англиски: eye socket Албански: gropë syri
Употреба: Анатомија
Примери:
Очите му беа дробни, кафеави и се слизгаа со необична леснотија од едниот до другиот крај во глобовите.