а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

глобус

мн. глобуси
Вид збор: Именка, машки род
Модел на Земјината топка со обележана географска карта на него што се врти околу оска и служи како нагледно средство во наставата по географија.
Англиски: globe
Употреба: Географија
Примери:
Глобус е намален топчест приказ на Земјата, планетата или небесните сфери со исцртани картографски приказ на дадена површина.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи