а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

глоби

глобат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Казни парично.
Англиски: fine
Примери:
Собирачите на данок глобат, селаните се бунат.
Изведенки
1. глобува несв.
глобуваат
2. глобување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи