а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

глобализира

глобализираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Делува, се шири низ целиот свет.
Англиски: globalize
Употреба: Економија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи