а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

глобализација

(едн.) глобализацијата
Вид збор: Именка, женски род
Меѓусебно поврзување на целиот свет.
Англиски: globalization
Примери:
Во условите на глобализација малите култури се под постојан притисок.
економска глобализација
FlexiMac
 менување на македонски глаголи