а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

глобален

глобалниот
Вид збор: Придавка
Што е целокупен, вкупен.
Англиски: global
Примери:
Во овој осврт авторот дава глобален преглед на поранешната и на сегашната состојба.
Изведенки
глобално прил.
Пример: Целта на ова излагање е накусо и глобално да се изнесат согледувањата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи