а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

глицерин

(едн.) глицеринот
Вид збор: Именка, машки род
Густа течност што се добива со преработка на животински и растителни масла, а се употребува во медицината, козметиката и техниката.
Англиски: glycerine
Употреба: Хемија
Изведенки
глицерински прид.
глицеринскиот
Пример: Глицерински сапун.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи