а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

глиста

мн. глисти
Вид збор: Именка, женски род
Црв што живее во цревата на луѓето и на животните или во земја.
Англиски: worm
Употреба: Зоологија
Примери:
На дечињата, во студените и влажни куќарки, им се подуваа мешињата од глисти.
Дождовна глиста.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи