а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

глина

(едн.) глината
Вид збор: Именка, женски род
Вид леплива земја со кафеава, жолта или црвена боја што со печење се стврднува и се користи за изработка на ќерамиди, тули, садови и др.
Англиски: clay
Примери:
Грнчарот правеше садови од глина.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи